pozycjonowanie www

Co to jest pozycjonowanie stron – wszystko co musisz wiedzieć

Zastanawiasz się na czym polega pozycjonowanie stron internetowych w Google? W tym wpisie znajdziesz zarówno ogólne jak i bardziej szczegółowe informacje. Zapraszam do lektury!

Pozycjonowanie strony proces, który polega na wykonywaniu działań, które mają na celu wywindować daną stronę WWW na początek wyników wyszukiwania po wpisaniu danego słowa w wyszukiwarce Google.

Podczas pozycjonowania strony staramy się aby dana strona internetowa najlepiej odpowiadała treścią do konkretnego zapytania. Przykładowo chcemy aby po wpisaniu frazy „Najlepsza restauracja azjatycka w Chorzowie” dana strona internetowa pojawiła się jak najwyżej w wynikach wyszukiwania.

SEO (z ang. Search Engine Optimization) to z kolei wszystkie działania skupiające się wokół samej witryny. Niektórzy specjaliści nie zaliczają do tego terminu tzw. linkbuildingu – czyli pozyskiwaniu wartościowych linków kierujących do strony.

Dlaczego warto zainteresować się pozycjonowaniem swojej strony?

Ze statystyk wynika, że Internauci zwykle wybierają tylko kilka pierwszych wyników w wyszukiwarce Google, omijając pozostałe strony. Aż 95% użytkowników nie przekracza pierwszej strony wyników wyszukiwania. To bardzo istotny powód, dla którego warto zainteresować się pozycjonowaniem swojej strony i tym samym zwiększyć na niej ruch nowych użytkowników.

Pierwsza strona, to inaczej 10 pierwszych rezultatów w wynikach wyszukiwania, tzw. TOP 10. Jeżeli twoja strona znajduje się poza pierwszą dziesiątką dla danej frazy kluczowej, to jest bardzo mało prawdopodobne że zostanie znaleziona przez nowych użytkowników, czyli potencjalnych klientów.

Przykładowy wykres pokazujący ranking fraz na stronie internetowej

Jak powinno się pozycjonować strony?

Proces pozycjonowania powinno rozpocząć się od dobrania odpowiednich fraz kluczowych, na które będziemy pozycjonować daną stronę. Następnie warto zająć się optymalizacją samej witryny. Pod uwagę należy wziąć zarówno zagadnienia techniczne, jak i treści na stronie (content), które jak najlepiej muszą nakierowywać wyszukiwarkę na słowa kluczowe, które chcemy pozycjonować.

Poniżej przedstawiam listę rzeczy, które należy sprawdzić w pierwszej kolejności:

  • Instalacja narzędzi analitycznych (Google Analytics, Google Search Console, monitoring pozycji)
  • Optymalizacja szybkości ładowania strony
  • Optymalizacja meta znaków (title i description)
  • Linkowanie wewnętrzne
  • Przyjazne adresy URL zawierające frazę kluczową
  • Naprawa błędów, np. 404
  • Przygotowanie pliku robots.txt
  • Przygotowanie dobrej mapy witryny

Co zyskasz dzięki pozycjonowaniu strony internetowej?

Profesjonalne pozycjonowanie stron internetowych to nie tylko pozycja w pierwszej dziesiątce wyników wyszukiwania. Korzyści płynących z dobrze wypozycjonowanej strony jest zdecydowanie więcej.

Pierwszą korzyścią, która nasuwa się jako pierwsza jest zwiększenie sprzedaży. Docierając bezpośrednio do grupy docelowej zdecydowanie zwiększamy szanse na sprzedaż produktów i usług które oferuje twoja firma. Zwiększając naturalny ruch na stronie docieramy do coraz większej liczby potencjalnych klientów.

Kolejna sprawa to konkretne wyniki, które otrzymujesz w każdym raporcie działań i statystyk, dlatego wiesz na bieżąco na jakich pozycjach plasuje się twoja strona i jaki ruch generuje.

Posiadając profesjonalną i ładną stronę internetową zwiększasz rozpoznawalność swojej firmy. Wysokie pozycje w Google to zwiększenie zaufania do marki lub produktu, dzięki której można zwiększyć przewagą nad konkurencją.

Po jakim czasie będą efekty pozycjonowania strony?

Pierwsze efekty pozycjonowania są widoczne już w pierwszych miesiącach. W SEMSEI już od pierwszego dnia współpracy zajmujemy się tym, aby twoja strona wzrastała w wynikach wyszukiwania a ruch na stronie zwiększał się. Należy tutaj podkreślić że pozycjonowanie to proces, który różni się w zależności od konkurencyjności fraz kluczowych, wielkości strony oraz budżetu, który chcemy przeznaczyć na zwiększenie widoczności strony w Internecie.


Pozycjonowanie strony internetowej jest obecnie jedną z najskuteczniejszych form reklamowych w Internecie. Dlatego warto wziąć pod uwagę ten sposób promowania swojej firmy. Jeżeli jesteś zainteresowany pozycjonowaniem swojej strony po przeczytaniu tego artykułu zapraszamy do kontaktu. Zrobimy wszystko co w naszej mocy, aby twoja strona wzniosła się na szczyt wyników wyszukiwania!